Balkanlarda Türk’ün gölgesi bile hala etkili. Makedonya adını duyan Yunanistan’ın uykusu kaçıyor

Makedonya Cumhuriyeti diye 2 milyon nüfuslu bir ülke var. Başkenti Üsküp... Yunanistan’da da Selanik merkezli Makedonya diye bir vilayet var... Yunanistan, ‘Makedonya diye bir devlet olursa, benim Makedonya onlara kayar ve ben parçalanırım’ diye 30 yıldır kabuslar görüyor. Asıl Makedonya’ya genişlemek isteyen Yunanistan. Çünkü ‘Büyük İskender Yunandır. Makedonya Yunandır’ hikayeleri ile Helenik rüyalar görmekteler. Ve Yunanistan’ın bu takıntıları Makedonya Cumhuriyetini boğmaya başladı.

Makedonya Cumhuriyeti NATO’ya girmek, AB ye üye olmak derdinde. (Tabii ki AB üyeliği bir masal, oraya sonra geliriz) Yunanistan 30 yıldır bu meseleyi çamur yaptı.

Artık oyalamanın sonuna gelindi. Çünkü Makedonya Rusya-Batı çekişmesine hedef oldu. NATO-ABD, Yunanistan’a yüklenmekte,,. Yunanistan ise içinde Makedonya geçen, M harfiyle başlayan her şeye itiraz ediyor. Olay, Yunanistan’ın ‘Milli Mesele’ saydığı en saçma konuyu bile nasıl bayraklaştırdığı, sağdan-sola bütün siyasilerin nasıl fanatik milliyetçi kesildikleri konusunda ibretlik örnek.

Makedonya ismi üzerindeki fanatizm, Büyük İskender’e uzanıyor. Yunanistan’a göre İskender, bir Yunan. Makedonya da, Yunan aşiret arazisi... Teori, Yunan yarımadasının antik çağlardan beri Pasok- YDP, Siriza gibi partilerce yönetildiği teorisine eşit. Filmi de olan ‘Zorba’ adlı Yunan folklor kahramanının 1941’de Üsküp’te ölüp oraya gömülmesi de kültürel Yunan sorunlarından biri. Zorba ile Büyük İskender giderse, Yunanistan his ve hayal dünyasından önemli bölümü kaybediyor.

Yunanistan için Makedonya, Selanik demek ise Selanik sadece 1913’te Yunanistan’a geçti... Ve tarih bütününden bakınca, 1913 dündür... Balkanlarda ‘sınır’ çok izafidir. 

 

Çamur’un Ç’si! 

Makedonya’nın adı ve kendisi son 30 yıldır Yunan Hükümetlerinin kabusu. Makedonya meselesinin çözümü için zaman bitti. Haziran’da AB, Temmuz’da da NATO zirveleri var. Çipras koalisyon hükümeti, iki arada bir derede... AB ve NATO’ya Hayır demek imkansız. Çipras’ın Siriza Partisi genel gidişattan ötürü seçmen gözünde geriliyor. Koalisyon ortağı ANEL ve Muhalefetteki Yeni Demokrasi yükselişte. Yunan siyasetinin görünmez ana muhalefet partisi Ortodoks Kilisesi de hayli faal. Onlar da M harfi ile başlayan her şeye karşılar.Makedonya’nın adı konusunda herkes o kadar fanatik ki, 1990’larda Yeni Demokrasi içinde ayaklanan bir grup, partiden ayrılıp hükümeti devirmişti. 

Bazı yorumlara göre Çipras ana muhalefeti aynı şekilde bölmek istiyor. Ancak ‘İçinde Makedonya adı geçen bir isim olsun’ dese kendi iktidarı tehlikede. Çipras iç politika bahanesiyle bu meseleyi 19 ay sonraki seçimin hükümetine atabilir.

NATO için Makedonya’nın üyeliği en üst önemde. Moskova’ya karşı hesapta üstünlük kurulacak. Gerçi bu şekilde el değiştiren piyon ülkelerin daha sonra huzura ermediği de biliniyor. Çünkü karşı taraf vazgeçmiyor, istikrarsızlık körükleniyor. Safına geçilen taraf da beklentileri karşılamıyor, vaatler unutuluyor.

 

Kaynak : http://www.star.com.tr/yazar/sen-makedonyanin-neresindensin-yazi-1347415/ 

Sponsorlarımız