Türkiye – Makedonya Çalışma Yemeği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın ev sahipliğinde, Makedonya Cumhurbaşkanı GjorgeIvanov ve Makedonya Ekonomi Odası Başkanı BrankoAzeski’nin katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

Toplantıda konuşan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “Çok sayıda Türk girişimci, Makedonya’da enerji üretim ve dağıtımı, tarım, hayvancılık, otelcilik, hastane gibi farklı sektörlere yönelik yatırımlar için ön araştırma ve fizibilite çalışmaları yapıyor. Her iki ülkenin potansiyeline bakınca, esasen daha yapacak çok iş var.” dedi.

Günay, Makedonya ile Türkiye arasında mevcut serbest ticaret anlaşmasının yanı sıra tarım ürünlerinde de gümrük vergilerinin sıfırlanması ya da tavizli oranlar belirlenmesi konusunda yeni bir düzenleme beklentileri olduğunu iletti.

Makedonya’nın Güneydoğu Avrupa’da yer alması ve dahil olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde 650 milyon nüfuslu bir pazara hitap ettiğini ifade eden Cengiz Günay, “Makedonya’yı tek başına değil, çevresindeki bölgenin potansiyeli ile birlikte ele alıyoruz. Ülkeye Türk yatırımları son 10 yılda hızlıca arttı. Ülkede farklı sektörlerde Türkiye sermayeli yaklaşık 100 iş insanının 1.2 milyar Avroluk yatırımı bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Makedonya Cumhurbaşkanı GjorgeIvanov da Türkiye ile ekonomik ilişkilerin yıldan yıla gelişme gösterdiğini söyleyerek, “Hedefimiz en az 1 milyar dolar ticaret rakamına ulaşmak.” dedi.

Ivanov, iki ülke arasında geçmişten gelen dostluğun yanı sıra karşılıklı ticaret imkânlarının da sağlandığını belirterek şöyle devam etti: “Makedonya’nın çevresindeki bölgenin potansiyeli yüksek. Özellikle tarım, inşaat ve enerji alanında yatırımcılar için önemli fırsatlar var. 10 yıl vergi almıyoruz. Çalışanların bazı masraflarını da biz karşılıyoruz. Buyurun gelin, yatırım yapın. Ülkedeki serbest ticaret bölgelerinin Türk iş insanları için Avrupa’ya açılan kapı olarak görülebilir”.

Makedonya ihracatının yüzde 70’inin Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştiğini vurgulayan Makedonya Ekonomi Odası Başkanı BrankoAzeski de, “Bağımsızlığımızdan sonra Türkiye en büyük destekçimiz oldu. Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini de güçlü bir şekilde destekledi” diyerek, iki ülke arasında ticaret hacmini genişletmek hedefiyle bütün ekonomik şartları kullanmak istediklerini dile getirdi.

Kaynak : https://www.tekirdagyenihaber.com/tekirdag-tso-baskani-gunayin-ev-sahipliginde-turkiye-makedonya-calisma-yemegi-toplantisi-yapildi/ 

Sponsorlarımız